Превенција COVID-а 19 – важност одржавања хигијене, дистанце и ношења маски

Као што смо сви већ добро упознати иза нас је годину и по дана борбе против пандемије узроковане Корона вирусом. Тим за заштиту здравља ученика и секција која се бави превенцојом заразних болести припремила је тим вршњачких едукатора који ће се у наредном периоду бавити Превенција COVID-а 19 – важност одржавања хигијене, дистанце и ношења маски.

С обзиром на то да се вирус шири великом брзином  и да је оболелих све више, циљ данашњег предавања је да се подсетимо симптома који се јављају код оболелих и када се треба обратити лекару, као и свих мера заштите којих се треба придржавати да до инфекције не би дошло.

Већина нас је, у периоду који је иза нас, имала контакт са вирусом, било да је у питању лично искуство или искуство чланова породице, пријатеља, познаника.

Ковид 19 различито делује на људе. Од тренутка заразе, до појаве симптома вирусног обољења обично прође 5-6 дана, али тај период понекад траје и 14 дана. Код већине заражених јављају се благи или умерени симптоми и исти се опорављају без болничког лечења.

Најчешћи симптоми су:

• Температура
  • Кашаљ
  • Умор
  • Губитак чула укуса или мириса

Ређи симптоми:

• Упаљено грло
  • Главобоља
  • Болови и непријатан осећај
  • Дијареја
  • Осип или промена боје прстију на рукама и ногама
  • Црвене или изиритиране очи

Тешки симптоми:

• Тешкоће при дисању или недостатак даха
  • Губитак способности говора или кретања, дезорјентација
  • Бол у грудима

Треба напоменути да се  новонастали делта сој манифестује главобољом, кијавицом и болом у грлу у највећем броју случајева.

Било који од ових симптома може бити симптом инфекције вирусом Ковид 19 и изискује тестирање у циљу потврде и третман одређеном терапијом коју ће одредити лекар.

ПРЕВЕНЦИЈА

Да бисте спречили да се Ковид 19 шири морате се придржавати следећих мера:

• Одржавајте безбедно растојање од других особа – минимум 1 метар, чак и ако те особе не делују болесно
  • Носите маску на јавним местима, нарочито у затвореном простору или уколико физичко дистанцирање није могуће
  • Уместо затворених, бирајте отворене и добро проветрене просторе. У затвореном простору обавезно отворите прозор.
  • Често перите руке, користите сапун и воду или средство за дезинфекцију руку на бази алкохола.
  • Вакцинишите се на време
  • Кашљите или кијајте у савијени лакат или марамицу
  • Ако се не осећате добро, останите код куће

Да бисмо преношење инфекције свели на минимум, морамо се придржавати свих мера, а не само појединих. Маске су добра заштита, али је уз њихово ношење неопходно и одржавати физичку дистанцу и користити дезинфекциона средства и прање руку на правилан начин.

Правилно коришћење маске:

• Не дели се са другом особом
  • Пре и након стављања руке се перу барем 20 секунди или дезинфикују средством на бази алкохола
  • Поставља се тако да прекрива уста, нос и браду и чврсто пријања уз лице
  • Не додирује се спољашња страна маске, која је потенцијално контанимирана вирусима
  • Не спушта се испод браде током јела, пића и говора
  • Када се овлажи замени се новом, сувом маском
  • Након скидања се одлаже на за то предвиђена места

Ученици демонстрирају правилно ношење маске, правилно прање и дезинфекцију руку, правилно кашљање и кијање и одржавање дистанце.

Стручно веће Здравствене неге