Ученици средње школе „Жикица Дамњановић“ на литургији

У понедељак 27. септембра 2021. године ученици прве године, средње школе „Жикица Дамњановић“ су, у оквиру часа верске наставе, били на литургијском сабрању у цркви Светог Пеображења у Смедеревској Паланци. На овај дан православни верници славе Крстовдан.

Воздвижење часног Крста или Крстовдан је велики хришћански празник, за који везујемо два догађаја: први је проналазак часнога Крста на Голготи, од стране царице Јелене, мајке императора Константина Великог, а други је повратак часнога крста из Персије опет у Јерусалим.

Крст јесте симбол хришћанства, који нам указује на велику љубав и жртву Сина Божијег Исуса Христа, али нас такође и подсећа на који начин човек треба да корача ка свом личном спасењу, које је немогуће остварити без тежње ка заједничарењу са Богом.