Рефрактометријска анализа у СШ „Жикица Дамњановић“

У средњој школи „Жикица Дамњановић“, у лабораторији за физичку хемију, ученици четврте године смера Техничар за индустријско фармацеутску технологију изводе рефрактометријску анализу неких супстанци.

Рефрактометрија је оптичка метода помоћу које се одређује индекс преламања на основу којег могу:
• да се индентификују поједине супстанце,
• да се одреди количина поједине супстанце у смеши-процентни сасатав,
• да се анализира структура органског једињења.

Индекс преламања се мери помоћу уређаја који се назива рефрактометар. Наша школа поседује Абеов рефрактометар, па су ученици на вежбама из физичке хемије у присуству професорке Катарине Марковић, успели да савладају рад на њему.Они су имали прилику да одређују непознату концентрацију шећера у узорку, затим да на основу измереног индекса преламања одређују квалитет разних уља која се користе у фармацији и такође да одређују процентни сатав смеше глицерин-вода. На овај начин су се оспособили да примењују рефрактометријску анализу у свом даљем раду у области фармацeутске технологије.

Лела Белић, проф.